Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17926499
Bert Gustafsson28126259
Sven Johansson21174848
Anders Carlberg16334528
Per Wahlén14524443
Lars G R Nilsson8753239
Thomas Kraft15593185
Johan Ennerfelt9322640
Martin Sjödahl15162439
Andreas Grabs18232191
Ivan Kruys13122161
Patrik Ekfeldt13952131
Staffan Kihl11042019
Monika Sunhede10701900
Martin Oomen10581762
Joakim Johansson9671639
Ronny Lindman8671579
Jan Andersson5641504
Patrik Hall8051401
Kalle Bergström8331310
Stefan Lemurell8941307
Ingemar Larsson7811297
Staffan Kyrk5581287
Uno Unger6151258
Tommy Lindberg5831106
Lage Bergström390959
Magnus Unger466925
Thomas Strid486920
Ola Ejdrén380785
Hans Karlsson510757
Peter Olsson411721
Birgitta Andersson383710
Niklas Jeppsson378663
Stefan Kasselstrand380649
Joakim Pansar212618
Örjan Fritz268597
Per Gustafsson304551
David Hammarberg249458
Gabriel Tjernberg231404
Håkan Sandin339374
Martin Stoltze266372
Fredrik Skeppstedt227356
Tommy Knutsson224336
David Lundgren184332
Pav Johnsson277319
Lars Lagerqvist234313
Veronica Budin155304
Sven Larsson242297
Niclas Wahlgren187285
Jonas Waldeck142270
Malin Larsson146265
Bengt Åke Bengtsson204253
Glenn Costello134238
Ulf Swenson183216
Christer Sjögren147204
Ingemar Andersson161194
Marianne Larsson81145
Robin Isaksson106143
Ronny Kågström91124
Pål Axel Olsson74116
Lars-Inge Larsson51109
Lars-Olof Grund83107
Marie Teilmann79102
Peter Streith3194
Håkan Johansson6980
Mikael Larsson5677
Magnus Hallgren4277
Jan-Erik Malmstigen6776
Yngve Johansson6374
Johan Nilsson5574
Ola Bäckman4269
Sven Birkedal3556
Stefan Risberg2949
Fredrik Ullén3545
Roger Kaufmann3541
Mats Karström2036
Roger Mattebo2934
Roland Asteling2834
Erik Hansson2433
Jesper Hansson2233
Michael Andersson1327
Calle Ljungberg1525
Juha Autio1825
Torbjörn Tyler2022
Ole Paus619
Mats Aldrin918
Sverker Hultengren1316
Håkan Andersson1115
Mattias Nordlund1314
PG Utterfors913
Martin Andersson1113
Kaj Svahn1011
Björn Karlsson89
Christer Pålsson88
Otto Bylén Claesson88
Hans Johansson67
Jonas Grahn57
Thomas Persson Vinnersten67
Magnus Larsson46
Kenneth Alexandersson66
Gunnar Andersson56
Curt Malting56
Ola Andersson46
Bengt Hemström55
Torbjörn Blixt45
Bengt Stridh44
Nils Ryrholm44
Tomas Svensson23
Karin Nyström13
Hanne Sundin33
Ingemar Alenäs23
Andreas Öster23
Helena Lager23
Bert Pettersson33
Gunilla Lagerqvist33
Lena Wennersten33
Arne Andersson33
Olof Barr33
Anders Björkén12
Bengt Nyström22
Kennerth Kullman22
Staffan Andersson12
Stefan Phalagorn22
Hans Höglund22
Peder Winding12
Roland Carlsson11
Ingrid Orrevad11
Weine Erlandsson11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Jeanette Setterberg11
Torben Dalskov11
Katarina Stenman11
Johan Hultin11
Jan Ohlson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4179.
Totalt antal arter: 2869.
Totalt antal arter med foto: 2852.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2397.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2677.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 796.
Totalt antal foton: 23886.
Arter med kännetecken: 2869.
Taxa med kännetecken: 4179.
Antal artpar angivna som lika: 5585.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5585.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24451.
Totalt antal arter: 18078.
Totalt antal arter med foto: 8033.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7401.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2723.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1134.
Totalt antal foton: 80776.
Arter med kännetecken: 3347.
Taxa med kännetecken: 4844.
Antal artpar angivna som lika: 6832.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6494.
Antal allmänna grupper: 28.
Antal privata grupper: 22.