Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson18016501
Bert Gustafsson28106188
Sven Johansson21164823
Anders Carlberg16384514
Per Wahlén14474422
Lars G R Nilsson8683187
Thomas Kraft15583186
Johan Ennerfelt9282628
Martin Sjödahl15182457
Ivan Kruys13302188
Patrik Ekfeldt14002145
Andreas Grabs18032144
Staffan Kihl10891996
Monika Sunhede10671894
Martin Oomen10701787
Joakim Johansson9671632
Ronny Lindman8651575
Jan Andersson5521468
Patrik Hall8001396
Stefan Lemurell9181365
Kalle Bergström8261298
Staffan Kyrk5561283
Ingemar Larsson7791275
Uno Unger6071242
Tommy Lindberg5921116
Lage Bergström386951
Magnus Unger465926
Thomas Strid488925
Ola Ejdrén380784
Birgitta Andersson380705
Peter Olsson403678
Hans Karlsson479674
Niklas Jeppsson375660
Örjan Fritz266584
Stefan Kasselstrand348575
Joakim Pansar210575
Per Gustafsson302549
David Hammarberg249456
Gabriel Tjernberg230400
Martin Stoltze269376
Håkan Sandin332366
Fredrik Skeppstedt224351
Tommy Knutsson224335
David Lundgren184331
Pav Johnsson276318
Malin Larsson167310
Lars Lagerqvist231309
Veronica Budin153300
Sven Larsson240295
Niclas Wahlgren186286
Jonas Waldeck142270
Ulf Swenson219258
Bengt Åke Bengtsson203251
Glenn Costello132232
Peter Nilsson42215
Christer Sjögren144201
Ingemar Andersson161193
Marianne Larsson83152
Robin Isaksson107145
Håkan Johansson114141
Ronny Kågström90122
Pål Axel Olsson75118
Lars-Inge Larsson55114
Lars-Olof Grund83107
Peter Streith39105
Marie Teilmann80103
Stefan Risberg5399
Magnus Hallgren4379
Mikael Larsson5778
Ola Bäckman4877
Jan-Erik Malmstigen6675
Yngve Johansson6273
Johan Nilsson5472
Michael Andersson3668
Mats Karström3661
Sven Birkedal3759
Juha Autio3254
Fredrik Ullén3547
Roger Kaufmann3642
Roger Mattebo3137
Jesper Hansson2233
Mats Aldrin1531
Roland Asteling2631
Erik Hansson2330
Ole Paus1530
Calle Ljungberg1727
Martin Andersson1927
Torbjörn Tyler2125
Sverker Hultengren1316
Håkan Andersson1115
PG Utterfors1014
Kaj Svahn1011
Göran Snygg710
Gunnar Andersson910
Otto Bylén Claesson99
Ola Andersson69
Björn Karlsson89
Jonathan Börjesson79
Jonas Grahn68
Mats Ågren57
Ingemar Alenäs67
Thomas Persson Vinnersten67
Kenneth Alexandersson77
Curt Malting56
Hans Johansson56
Bengt Stridh55
Bengt Hemström55
Torbjörn Blixt45
Arne Andersson45
Jan Ohlson44
Gunilla Lagerqvist44
Staffan Andersson24
Niklas Hjort44
Kerstin Duveborn34
Nils Ryrholm44
Tomas Svensson23
Hanne Sundin33
Bengt Nyström33
Bert Pettersson33
Lena Wennersten33
Olof Barr22
Anders Björkén12
Joakim Djerf12
Stefan Phalagorn22
Hans Höglund22
Svetlana Elwér12
Peder Winding12
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Roland Carlsson11
Per Åsberg11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Jeanette Setterberg11
Björn Larsson11
Katarina Stenman11
Sonja Kuoljok11
Hasse Bengtsson11
Anders Niklasson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4182.
Totalt antal arter: 2872.
Totalt antal arter med foto: 2854.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2409.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2673.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 802.
Totalt antal foton: 23596.
Arter med kännetecken: 2870.
Taxa med kännetecken: 4180.
Antal artpar angivna som lika: 5603.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5603.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24515.
Totalt antal arter: 18133.
Totalt antal arter med foto: 8123.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7503.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2719.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1143.
Totalt antal foton: 80856.
Arter med kännetecken: 3433.
Taxa med kännetecken: 4975.
Antal artpar angivna som lika: 7115.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6836.
Antal allmänna grupper: 28.
Antal privata grupper: 25.