Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17926499
Bert Gustafsson28126295
Sven Johansson21174855
Anders Carlberg16314535
Per Wahlén14544447
Lars G R Nilsson8763243
Thomas Kraft15593185
Johan Ennerfelt9332644
Martin Sjödahl15172441
Andreas Grabs18302216
Ivan Kruys13122162
Patrik Ekfeldt13952145
Staffan Kihl11102030
Monika Sunhede10701905
Martin Oomen10521752
Joakim Johansson9671639
Ronny Lindman8671580
Jan Andersson5661519
Patrik Hall8081406
Kalle Bergström8351313
Stefan Lemurell8951306
Ingemar Larsson7821304
Staffan Kyrk5591288
Uno Unger6191267
Tommy Lindberg5811103
Lage Bergström392962
Thomas Strid487924
Magnus Unger465924
Hans Karlsson516793
Ola Ejdrén380785
Peter Olsson411728
Birgitta Andersson383714
Stefan Kasselstrand388672
Niklas Jeppsson378663
Joakim Pansar212627
Örjan Fritz268597
Per Gustafsson304551
David Hammarberg249461
Gabriel Tjernberg231404
Håkan Sandin341377
Martin Stoltze266372
Fredrik Skeppstedt227357
Tommy Knutsson224336
David Lundgren183331
Pav Johnsson276318
Lars Lagerqvist234313
Veronica Budin155304
Sven Larsson243297
Niclas Wahlgren186284
Jonas Waldeck143271
Malin Larsson141254
Bengt Åke Bengtsson204253
Glenn Costello134238
Ulf Swenson176209
Christer Sjögren148205
Ingemar Andersson161194
Marianne Larsson80144
Robin Isaksson105141
Ronny Kågström91125
Pål Axel Olsson74116
Lars-Inge Larsson51109
Lars-Olof Grund83107
Marie Teilmann79102
Peter Streith3194
Jan-Erik Malmstigen6877
Mikael Larsson5677
Magnus Hallgren4277
Johan Nilsson5574
Yngve Johansson6273
Håkan Johansson6170
Sven Birkedal3556
Ola Bäckman3255
Fredrik Ullén3545
Roger Kaufmann3339
Roger Mattebo2934
Roland Asteling2834
Stefan Risberg2334
Jesper Hansson2233
Erik Hansson2433
Mats Karström1732
Calle Ljungberg1525
Juha Autio1724
Torbjörn Tyler1921
Mats Aldrin918
Sverker Hultengren1316
Håkan Andersson1115
Martin Andersson1113
Mattias Nordlund1213
PG Utterfors913
Kaj Svahn1011
Björn Karlsson89
Curt Malting58
Christer Pålsson88
Otto Bylén Claesson88
Hans Johansson67
Jonas Grahn57
Thomas Persson Vinnersten67
Magnus Larsson46
Kenneth Alexandersson66
Gunnar Andersson56
Ola Andersson46
Bengt Hemström55
Torbjörn Blixt45
Ole Paus34
Bengt Stridh44
Nils Ryrholm44
Tomas Svensson23
Karin Nyström13
Hanne Sundin33
Helena Lager23
Andreas Öster23
Gunilla Lagerqvist33
Arne Andersson33
Lena Wennersten33
Olof Barr22
Kennerth Kullman22
Bengt Nyström22
Bert Pettersson22
Stefan Phalagorn22
Hans Höglund22
Peder Winding12
Roland Carlsson11
Ingrid Orrevad11
Weine Erlandsson11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Ingemar Alenäs11
Jeanette Setterberg11
Katarina Stenman11
Johan Hultin11
Torben Dalskov11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4178.
Totalt antal arter: 2868.
Totalt antal arter med foto: 2851.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2396.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2677.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 795.
Totalt antal foton: 24044.
Arter med kännetecken: 2868.
Taxa med kännetecken: 4178.
Antal artpar angivna som lika: 5572.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5572.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24442.
Totalt antal arter: 18067.
Totalt antal arter med foto: 8013.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7383.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2721.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1132.
Totalt antal foton: 80897.
Arter med kännetecken: 3265.
Taxa med kännetecken: 4721.
Antal artpar angivna som lika: 6584.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6203.
Antal allmänna grupper: 28.
Antal privata grupper: 22.