Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17286453
Bert Gustafsson28036311
Sven Johansson21164884
Per Wahlén14784601
Anders Carlberg16274593
Lars G R Nilsson8923861
Thomas Kraft14983099
Johan Ennerfelt9432698
Martin Sjödahl14822363
Ivan Kruys13042168
Andreas Grabs17862165
Patrik Ekfeldt13852125
Staffan Kihl11182068
Monika Sunhede10851932
Martin Oomen10491760
Joakim Johansson9781703
Jan Andersson5801605
Ronny Lindman8671573
Kalle Bergström8591362
Patrik Hall7901360
Staffan Kyrk5741357
Ingemar Larsson7961337
Uno Unger6371327
Tommy Lindberg5971170
Lage Bergström4081020
Stefan Lemurell7681019
Magnus Unger456891
Thomas Strid458876
Hans Karlsson523809
Ola Ejdrén382791
Peter Olsson414756
Birgitta Andersson396740
Stefan Kasselstrand407715
Niklas Jeppsson388682
Joakim Pansar216641
Örjan Fritz268613
Per Gustafsson327594
David Hammarberg262493
Gabriel Tjernberg247438
Håkan Sandin343379
Martin Stoltze253358
Tommy Knutsson225344
David Lundgren184339
Lars Lagerqvist249339
Veronica Budin166332
Pav Johnsson267306
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson238292
Glenn Costello144253
Malin Larsson139246
Niclas Wahlgren153231
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147203
Ingemar Andersson146170
Marianne Larsson83154
Robin Isaksson101137
Ulf Swenson119135
Ronny Kågström93126
Lars-Inge Larsson45101
Lars-Olof Grund7999
Jonas Waldeck6188
Jan-Erik Malmstigen7283
Magnus Hallgren4581
Yngve Johansson6576
Marie Teilmann5774
Johan Nilsson4359
Sven Birkedal3354
Mikael Larsson3344
Fredrik Ullén3343
Pål Axel Olsson3140
Roland Asteling3137
Erik Hansson2330
Roger Mattebo1517
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin513
Ola Bäckman913
Håkan Johansson79
Roger Kaufmann78
Jonas Grahn57
Stefan Risberg77
Torbjörn Tyler66
Björn Karlsson66
Jesper Hansson56
Kaj Svahn45
Bengt Hemström55
Thomas Persson Vinnersten45
Mattias Nordlund55
Juha Autio45
Martin Andersson44
Gunnar Andersson34
Nils Ryrholm44
Curt Malting24
PG Utterfors23
Karin Nyström13
Helena Lager23
Håkan Andersson33
Lena Wennersten33
Arne Andersson22
Andreas Öster12
Olof Barr22
Hans Johansson12
Jeanette Setterberg12
Clas Källander11
Torbjörn Blixt11
Hans Höglund11
Hanne Sundin11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Ola Andersson11
Roland Carlsson11
Torben Dalskov11
Gunilla Lagerqvist11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4169.
Totalt antal arter: 2862.
Totalt antal arter med foto: 2842.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2259.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2671.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 771.
Totalt antal foton: 22569.
Arter med kännetecken: 2862.
Taxa med kännetecken: 4168.
Antal artpar angivna som lika: 5538.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5538.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24354.
Totalt antal arter: 17998.
Totalt antal arter med foto: 7874.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7134.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2693.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1084.
Totalt antal foton: 80898.
Arter med kännetecken: 3127.
Taxa med kännetecken: 4507.
Antal artpar angivna som lika: 6308.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5928.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 21.