Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17936500
Bert Gustafsson28116310
Sven Johansson21174863
Anders Carlberg16294533
Per Wahlén14564456
Lars G R Nilsson8823271
Thomas Kraft15553180
Johan Ennerfelt9372652
Martin Sjödahl15232447
Andreas Grabs18492249
Patrik Ekfeldt14022163
Ivan Kruys13112161
Staffan Kihl11182045
Monika Sunhede10701907
Martin Oomen10491743
Joakim Johansson9691646
Ronny Lindman8671582
Jan Andersson5681524
Patrik Hall8121410
Ingemar Larsson7871325
Kalle Bergström8381316
Staffan Kyrk5611291
Uno Unger6281279
Stefan Lemurell8411177
Tommy Lindberg5841107
Lage Bergström393964
Thomas Strid490929
Magnus Unger465924
Hans Karlsson520801
Ola Ejdrén381791
Peter Olsson412749
Birgitta Andersson384716
Stefan Kasselstrand404701
Niklas Jeppsson379664
Joakim Pansar211638
Örjan Fritz268597
Per Gustafsson307556
David Hammarberg249461
Gabriel Tjernberg232408
Håkan Sandin345381
Martin Stoltze266372
Fredrik Skeppstedt227357
Tommy Knutsson224336
David Lundgren183331
Pav Johnsson276318
Lars Lagerqvist235315
Veronica Budin156306
Sven Larsson243298
Niclas Wahlgren186284
Jonas Waldeck143272
Bengt Åke Bengtsson205254
Malin Larsson136245
Glenn Costello135239
Ulf Swenson176212
Christer Sjögren148206
Ingemar Andersson162195
Marianne Larsson80144
Robin Isaksson107143
Ronny Kågström91125
Pål Axel Olsson73115
Lars-Inge Larsson51109
Lars-Olof Grund83107
Marie Teilmann79102
Peter Streith3096
Jan-Erik Malmstigen6877
Mikael Larsson5677
Magnus Hallgren4277
Johan Nilsson5574
Yngve Johansson6273
Håkan Johansson6271
Sven Birkedal3556
Ola Bäckman3154
Fredrik Ullén3545
Roger Kaufmann3238
Roland Asteling2935
Roger Mattebo2934
Erik Hansson2433
Jesper Hansson2233
Mats Karström1426
Calle Ljungberg1424
Juha Autio1522
Torbjörn Tyler1922
Stefan Risberg1622
Mats Aldrin918
Sverker Hultengren1316
Håkan Andersson1115
Mattias Nordlund1314
PG Utterfors913
Martin Andersson1113
Kaj Svahn1112
Christer Pålsson99
Björn Karlsson89
Curt Malting58
Otto Bylén Claesson88
Hans Johansson67
Jonas Grahn57
Thomas Persson Vinnersten67
Magnus Larsson57
Kenneth Alexandersson66
Gunnar Andersson56
Ola Andersson46
Bengt Hemström55
Torbjörn Blixt45
Bengt Stridh44
Nils Ryrholm44
Tomas Svensson23
Karin Nyström13
Hanne Sundin33
Helena Lager23
Andreas Öster23
Gunilla Lagerqvist33
Arne Andersson33
Lena Wennersten33
Olof Barr22
Kennerth Kullman22
Bengt Nyström22
Hans Höglund22
Clas Källander11
Jeanette Setterberg11
Roland Carlsson11
Weine Erlandsson11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Johan Hultin11
Katarina Stenman11
Torben Dalskov11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4177.
Totalt antal arter: 2867.
Totalt antal arter med foto: 2850.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2393.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2676.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 795.
Totalt antal foton: 24142.
Arter med kännetecken: 2867.
Taxa med kännetecken: 4177.
Antal artpar angivna som lika: 5564.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5564.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24441.
Totalt antal arter: 18066.
Totalt antal arter med foto: 8003.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7370.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2719.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1132.
Totalt antal foton: 81032.
Arter med kännetecken: 3247.
Taxa med kännetecken: 4689.
Antal artpar angivna som lika: 6554.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6154.
Antal allmänna grupper: 28.
Antal privata grupper: 21.