Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17306454
Bert Gustafsson28046306
Sven Johansson21154880
Anders Carlberg16254577
Per Wahlén14734571
Lars G R Nilsson8873801
Thomas Kraft14913090
Johan Ennerfelt9392683
Martin Sjödahl14852369
Ivan Kruys13042167
Andreas Grabs17792151
Patrik Ekfeldt13832121
Staffan Kihl11152063
Monika Sunhede10831930
Martin Oomen10481759
Joakim Johansson9751694
Jan Andersson5781588
Ronny Lindman8671573
Patrik Hall7851352
Kalle Bergström8531351
Staffan Kyrk5721350
Ingemar Larsson7941332
Uno Unger6331318
Tommy Lindberg5931160
Stefan Lemurell8201114
Lage Bergström4061018
Magnus Unger456891
Thomas Strid456873
Hans Karlsson522805
Ola Ejdrén381790
Peter Olsson414751
Birgitta Andersson394736
Stefan Kasselstrand403700
Niklas Jeppsson388682
Joakim Pansar216641
Örjan Fritz267601
Per Gustafsson324589
David Hammarberg260489
Gabriel Tjernberg243432
Håkan Sandin341377
Martin Stoltze266373
Tommy Knutsson223339
Lars Lagerqvist247337
David Lundgren183336
Veronica Budin164329
Pav Johnsson269308
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson236290
Glenn Costello143249
Malin Larsson140247
Niclas Wahlgren153231
Bengt Åke Bengtsson173211
Christer Sjögren145201
Ingemar Andersson146170
Marianne Larsson83154
Ulf Swenson123142
Robin Isaksson100135
Ronny Kågström92125
Lars-Inge Larsson45101
Lars-Olof Grund7898
Jonas Waldeck6188
Jan-Erik Malmstigen7283
Magnus Hallgren4581
Marie Teilmann5976
Yngve Johansson6475
Johan Nilsson4359
Sven Birkedal3354
Mikael Larsson3344
Fredrik Ullén3343
Pål Axel Olsson3140
Roland Asteling3036
Erik Hansson2330
Roger Mattebo1517
Ola Bäckman1216
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin513
Stefan Risberg1011
Håkan Johansson810
Roger Kaufmann78
Torbjörn Tyler77
Jonas Grahn57
Mats Karström47
Jesper Hansson56
Björn Karlsson66
Juha Autio56
Thomas Persson Vinnersten45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Kaj Svahn45
Nils Ryrholm44
Curt Malting24
Calle Ljungberg24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Håkan Andersson33
Lena Wennersten33
PG Utterfors23
Helena Lager23
Ola Andersson33
Bengt Stridh33
Karin Nyström13
Hans Johansson12
Otto Bylén Claesson22
Peter Streith22
Andreas Öster12
Arne Andersson22
Olof Barr22
Kennerth Kullman11
Gunilla Lagerqvist11
Torben Dalskov11
Bengt Nyström11
Hanne Sundin11
Clas Källander11
Torbjörn Blixt11
Hans Höglund11
Jeanette Setterberg11
Jenny Roslin11
Hans Odelholm11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4169.
Totalt antal arter: 2862.
Totalt antal arter med foto: 2843.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2263.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2671.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 771.
Totalt antal foton: 22594.
Arter med kännetecken: 2862.
Taxa med kännetecken: 4168.
Antal artpar angivna som lika: 5545.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5545.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24355.
Totalt antal arter: 17999.
Totalt antal arter med foto: 7895.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7148.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2705.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1086.
Totalt antal foton: 80725.
Arter med kännetecken: 3195.
Taxa med kännetecken: 4601.
Antal artpar angivna som lika: 6466.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6073.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 21.