Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson20477169
Anders Carlberg20767140
Bert Gustafsson28116188
Per Wahlén17656028
Sven Johansson22435146
Johan Ennerfelt11733792
Patrik Ekfeldt19673747
Lars G R Nilsson9403632
Thomas Kraft17223605
Martin Sjödahl18913544
Martin Oomen14692838
Ivan Kruys16302710
Andreas Grabs20982575
Staffan Kihl12062195
Monika Sunhede12112141
Joakim Johansson11882074
Jan Andersson6301720
Patrik Hall9561709
Thomas Strid6961583
Ronny Lindman8671577
Kalle Bergström9921566
Uno Unger6861547
Staffan Kyrk6591536
Juha Autio2901449
Stefan Lemurell9401409
Tommy Lindberg6851327
Ingemar Larsson7841280
Lage Bergström4951275
Magnus Unger466932
Ingemar Alenäs132930
Birgitta Andersson444907
Ola Ejdrén413846
Örjan Fritz348823
Niklas Jeppsson405734
Glenn Costello279702
Ola Bäckman207684
Peter Olsson404680
Michael Andersson203678
Hans Karlsson478673
Stefan Kasselstrand371616
Martin Stoltze382598
Joakim Pansar220592
Per Gustafsson316573
David Lundgren256541
David Hammarberg287526
Mats Karström138511
Malin Larsson241484
Joakim Djerf101480
Mats Aldrin120472
Tommy Knutsson299463
Pål Axel Olsson199453
Gabriel Tjernberg255440
Niclas Wahlgren262437
Bengt Stridh77428
Mikael Larsson171424
Fredrik Skeppstedt252392
Håkan Sandin353391
Veronica Budin206389
Ulf Swenson290379
Pav Johnsson327373
Lars Lagerqvist269370
Sven Larsson287359
Martin Andersson181325
Marianne Larsson123308
Ole Paus109300
Stefan Risberg128282
Jonas Waldeck144273
Bengt Åke Bengtsson211262
Christer Sjögren175253
Robin Isaksson158234
Lars-Inge Larsson91233
Magnus Hallgren106230
Peter Nilsson42215
Niklas Hjort156214
Calle Ljungberg79213
Ingemar Andersson166200
Ola Andersson72198
Lars-Olof Grund107166
Gunilla Lagerqvist102163
Hanne Sundin74152
Håkan Johansson118149
Kerstin Duveborn60145
Johan Nilsson77126
Ronny Kågström92124
Marie Teilmann92118
Roger Mattebo87116
Peter Streith47115
Jenny Roslin47105
Gunnar Andersson72102
Jonathan Börjesson66100
Jan-Erik Malmstigen7989
Erik Hansson4682
Håkan Andersson5079
Yngve Johansson6576
Hans Höglund4671
Torbjörn Blixt3870
Torbjörn Tyler3366
Roger Kaufmann5365
Sven Birkedal3963
Ulf Oscarsson2755
Fredrik Ullén3749
Tomas Svensson2049
Björn Larsson3144
Olof Barr2043
Jesper Hansson2840
Bengt Nyström2535
Roland Asteling2833
Anders Niklasson1929
Kenneth Alexandersson2127
Sverker Hultengren2127
Katarina Stenman1925
Staffan Andersson1218
Otto Bylén Claesson1818
PG Utterfors1218
Göran Snygg1216
Mats Ågren1316
Per Åsberg1416
Curt Malting1015
Jan Ohlson1114
Kaj Svahn1214
Björn Karlsson1314
Sonja Kuoljok811
Hasse Bengtsson1111
Thomas Persson Vinnersten78
Jonas Grahn68
Anders Björkén47
Hans Johansson56
Arne Andersson56
Bengt Hemström66
Nils Ryrholm44
Lena Wennersten33
Bert Pettersson33
Svetlana Elwér12
Stefan Phalagorn22
Hans Odelholm22
Peder Winding12
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Jan Olsson11
Jeanette Setterberg11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4189.
Totalt antal arter: 2878.
Totalt antal arter med foto: 2860.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2412.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2676.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 804.
Totalt antal foton: 23644.
Arter med kännetecken: 2877.
Taxa med kännetecken: 4188.
Antal artpar angivna som lika: 5635.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5635.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 35727.
Totalt antal arter: 27323.
Totalt antal arter med foto: 9753.
Antal arter med foto av imago i naturen: 9062.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2727.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1394.
Totalt antal foton: 108565.
Arter med kännetecken: 3441.
Taxa med kännetecken: 4984.
Antal artpar angivna som lika: 7254.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 6872.
Antal allmänna grupper: 29.
Antal privata grupper: 26.