Strangalia attenuata Smalvingad blombock

Alla foton NT
Kännetecken: Omisskännelig. Extremt långsmal med svarta täckvingar med fyra gula tvärband där det yttre är reducerat till par av runda fläckar. Halsskölden väldigt lång och klockformad med spetsiga bakhörn. Benen till största delen gulbruna.
 ©
♀+♂
Längd: 9-17 mm
JAN FEB MAR APR MAJ JUN JUL AUG SEP OKT NOV DEC
Sk Bl Ha Sm Öl Go Ög Vg Bo Ds Up Vs Vr Dr Me Hr Ån Vb Nb Ås Ly Pi Lu To
Andra källor:
Värdväxter: Quercus (Alnus, Betula, Corylus avellana, Tilia cordata, Ulmus glabra)
Arterna är: Lite lika
Skillnad: Attenuata är mer långsmal, har till största delen bruna ben och ett fjärde lite mer diffust gult tvärband långt ut, medan sexguttata har svarta ben och tre par av brungula fläckar.

Anoplodera sexguttata Sexfläckig blombock

Alla foton NT
Kännetecken: Medelstor och långsmal. Täckvingarna svarta med totalt sex gulbruna rundade fläckar som ibland flyter ihop till två längsgående fläckar. Sällsynt helt svarta täckvingar. Täckvingarna är glansiga och glest punkterade med liggande hår. Halsskölden lång, glest punkterad och med långa utstående hår. Antenner och ben långa och svarta.
©
♀+♂
Längd: 7-12 mm
JAN FEB MAR APR MAJ JUN JUL AUG SEP OKT NOV DEC
Sk Bl Ha Sm Öl Go Ög Vg Bo Ds Up Vs Vr Dr Me Hr Ån Vb Nb Ås Ly Pi Lu To
Andra källor:
Värdväxter: Quercus (Alnus, Fagus sylvatica)