Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson16966688
Per Wahlén16445731
Anders Carlberg17035009
Lars G R Nilsson9294991
Sven Johansson21234932
Bert Gustafsson27714863
Johan Ennerfelt11043414
Thomas Kraft15253252
Martin Sjödahl15372423
Ivan Kruys13632270
Staffan Kihl11842195
Patrik Ekfeldt14292180
Andreas Grabs18002179
Monika Sunhede11071978
Joakim Johansson10341883
Jan Andersson6261784
Martin Oomen10381765
Uno Unger6831577
Ronny Lindman8631565
Patrik Hall8421483
Kalle Bergström9171471
Staffan Kyrk6091470
Ingemar Larsson8201457
Tommy Lindberg6121288
Lage Bergström4431137
Thomas Strid473917
Magnus Unger449895
Ola Ejdrén423889
Hans Karlsson532829
Stefan Lemurell644818
Birgitta Andersson414802
Peter Olsson420767
Niklas Jeppsson420744
Stefan Kasselstrand421741
Örjan Fritz293659
Joakim Pansar225656
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson262429
Veronica Budin195402
Håkan Sandin351389
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277367
Martin Stoltze240339
Fredrik Skeppstedt225329
Glenn Costello182327
Pav Johnsson262300
Sven Larsson239294
Christer Sjögren150210
Bengt Åke Bengtsson142170
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren116158
Ingemar Andersson131151
Malin Larsson108149
Lars-Olof Grund106136
Ronny Kågström84112
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson46103
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen7990
Yngve Johansson7288
Robin Isaksson6378
Jonas Waldeck4764
Fredrik Ullén3757
Sven Birkedal3354
Roland Asteling4151
Erik Hansson3248
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Ulf Swenson33
Fredrik Hansson11
Kaj Svahn11
Roland Carlsson11
Marie Teilmann11
Clas Källander11
Mikael Larsson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2209.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 761.
Totalt antal foton: 20422.
Arter med kännetecken: 2222.
Taxa med kännetecken: 3271.
Antal artpar angivna som lika: 3623.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3534.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24280.
Totalt antal arter: 17959.
Totalt antal arter med foto: 7871.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7127.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1038.
Totalt antal foton: 85024.
Arter med kännetecken: 2280.
Taxa med kännetecken: 3344.
Antal artpar angivna som lika: 3894.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3623.
Antal allmänna grupper: 18.
Antal privata grupper: 11.