Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17036692
Per Wahlén16355716
Anders Carlberg17115010
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21224929
Bert Gustafsson27704854
Johan Ennerfelt11013399
Thomas Kraft15353258
Martin Sjödahl15462441
Ivan Kruys13592263
Staffan Kihl11822192
Andreas Grabs18072185
Patrik Ekfeldt14282178
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10321873
Martin Oomen10701816
Jan Andersson6251769
Ronny Lindman8651570
Uno Unger6801563
Patrik Hall8421478
Staffan Kyrk6111472
Kalle Bergström9131466
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6291305
Lage Bergström4431137
Stefan Lemurell702914
Thomas Strid472914
Magnus Unger452898
Ola Ejdrén425891
Hans Karlsson532828
Birgitta Andersson415790
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz290655
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson267433
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze248350
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello184327
Pav Johnsson261299
Sven Larsson238291
Malin Larsson140249
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson148179
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren118161
Ingemar Andersson137157
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström87118
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen8091
Robin Isaksson7287
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck4967
Fredrik Ullén3960
Sven Birkedal3354
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Ulf Swenson3641
Sverker Hultengren1316
Marie Teilmann1216
Björn Karlsson88
Pål Axel Olsson67
Jonas Grahn57
Mikael Larsson56
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Lena Wennersten33
Olof Barr33
Helena Lager12
Roger Mattebo22
Kaj Svahn22
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11
Torbjörn Tyler11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4131.
Totalt antal arter: 2831.
Totalt antal arter med foto: 2813.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2225.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 764.
Totalt antal foton: 20650.
Arter med kännetecken: 2361.
Taxa med kännetecken: 3460.
Antal artpar angivna som lika: 3802.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3706.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24283.
Totalt antal arter: 17960.
Totalt antal arter med foto: 7895.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7167.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1042.
Totalt antal foton: 85298.
Arter med kännetecken: 2463.
Taxa med kännetecken: 3580.
Antal artpar angivna som lika: 4216.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3835.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.