Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17006692
Per Wahlén16365723
Anders Carlberg17055007
Lars G R Nilsson9284977
Sven Johansson21234934
Bert Gustafsson27704855
Johan Ennerfelt11043414
Thomas Kraft15333260
Martin Sjödahl15482442
Ivan Kruys13612266
Staffan Kihl11812192
Andreas Grabs18002179
Patrik Ekfeldt14292178
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10341883
Martin Oomen10691813
Jan Andersson6231772
Uno Unger6821573
Ronny Lindman8641565
Patrik Hall8431482
Staffan Kyrk6101471
Kalle Bergström9171470
Ingemar Larsson8221458
Tommy Lindberg6191295
Lage Bergström4441138
Thomas Strid473917
Magnus Unger450897
Ola Ejdrén425891
Stefan Lemurell655842
Hans Karlsson532829
Birgitta Andersson416797
Peter Olsson420767
Niklas Jeppsson420744
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz290655
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson265432
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze247347
Fredrik Skeppstedt225329
Glenn Costello183328
Pav Johnsson262300
Sven Larsson239294
Malin Larsson139232
Christer Sjögren150210
Bengt Åke Bengtsson145173
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren119162
Ingemar Andersson134154
Lars-Olof Grund106136
Ronny Kågström85114
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7288
Robin Isaksson6479
Jonas Waldeck4764
Fredrik Ullén3960
Sven Birkedal3354
Roland Asteling4050
Erik Hansson3248
Ulf Swenson3034
Sverker Hultengren1316
Marie Teilmann710
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Pål Axel Olsson34
Roger Kaufmann34
Olof Barr33
Mikael Larsson23
Hans Johansson12
Kaj Svahn22
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4129.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2812.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2213.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 763.
Totalt antal foton: 20525.
Arter med kännetecken: 2292.
Taxa med kännetecken: 3374.
Antal artpar angivna som lika: 3689.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3606.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17959.
Totalt antal arter med foto: 7885.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7146.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1041.
Totalt antal foton: 85233.
Arter med kännetecken: 2381.
Taxa med kännetecken: 3478.
Antal artpar angivna som lika: 4079.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3715.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.