Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17026691
Per Wahlén16355716
Anders Carlberg17105010
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21234931
Bert Gustafsson27704854
Johan Ennerfelt11033401
Thomas Kraft15353258
Martin Sjödahl15472442
Ivan Kruys13592263
Staffan Kihl11822193
Andreas Grabs18042182
Patrik Ekfeldt14282178
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10311873
Martin Oomen10701814
Jan Andersson6241769
Ronny Lindman8651570
Uno Unger6821565
Patrik Hall8431479
Staffan Kyrk6111472
Kalle Bergström9141466
Ingemar Larsson8201456
Tommy Lindberg6301306
Lage Bergström4431137
Thomas Strid472914
Magnus Unger452898
Ola Ejdrén425891
Stefan Lemurell687890
Hans Karlsson532829
Birgitta Andersson414790
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz290655
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson267433
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze247347
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello184329
Pav Johnsson261299
Sven Larsson240294
Malin Larsson140249
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson148178
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren118161
Ingemar Andersson135155
Lars-Olof Grund106136
Ronny Kågström86116
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Robin Isaksson7186
Jonas Waldeck4967
Fredrik Ullén3960
Sven Birkedal3354
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Ulf Swenson3641
Sverker Hultengren1316
Marie Teilmann1115
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Pål Axel Olsson56
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Mikael Larsson45
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Olof Barr33
Helena Lager12
Lena Wennersten22
Kaj Svahn22
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Torbjörn Tyler11
Roger Mattebo11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4131.
Totalt antal arter: 2831.
Totalt antal arter med foto: 2813.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2221.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 763.
Totalt antal foton: 20615.
Arter med kännetecken: 2329.
Taxa med kännetecken: 3423.
Antal artpar angivna som lika: 3756.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3660.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24283.
Totalt antal arter: 17960.
Totalt antal arter med foto: 7895.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7164.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1041.
Totalt antal foton: 85264.
Arter med kännetecken: 2431.
Taxa med kännetecken: 3543.
Antal artpar angivna som lika: 4164.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3787.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.