Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17056695
Per Wahlén16375716
Anders Carlberg17135012
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21254933
Bert Gustafsson27694843
Johan Ennerfelt11003398
Thomas Kraft15413266
Martin Sjödahl15512448
Ivan Kruys13592262
Staffan Kihl11802190
Andreas Grabs18082185
Patrik Ekfeldt14292181
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10361876
Martin Oomen10741822
Jan Andersson6241768
Ronny Lindman8661572
Uno Unger6801561
Patrik Hall8431481
Staffan Kyrk6111472
Kalle Bergström9161470
Ingemar Larsson8231461
Tommy Lindberg6341311
Lage Bergström4441138
Stefan Lemurell711928
Thomas Strid474916
Magnus Unger452897
Ola Ejdrén425891
Hans Karlsson530826
Birgitta Andersson422798
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz289654
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson267433
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren203370
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze257362
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello186329
Pav Johnsson262300
Sven Larsson239291
Malin Larsson141250
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson159193
Marianne Larsson88164
Ingemar Andersson142163
Niclas Wahlgren119162
Robin Isaksson107146
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91122
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5393
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Ulf Swenson4449
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Marie Teilmann2329
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson1113
Björn Karlsson88
Pål Axel Olsson67
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Torbjörn Tyler33
PG Utterfors23
Mattias Nordlund33
Jesper Hansson23
Kaj Svahn33
Olof Barr33
Lena Wennersten33
Hans Johansson12
Helena Lager12
Roger Mattebo22
Hans Höglund11
Gunnar Andersson11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4127.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2241.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 764.
Totalt antal foton: 20774.
Arter med kännetecken: 2475.
Taxa med kännetecken: 3662.
Antal artpar angivna som lika: 3965.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3875.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17963.
Totalt antal arter med foto: 7901.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7188.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1043.
Totalt antal foton: 85503.
Arter med kännetecken: 2593.
Taxa med kännetecken: 3798.
Antal artpar angivna som lika: 4406.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4005.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.