Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714863
Sven Johansson12462838
Lars G R Nilsson4842120
Ronny Lindman8401537
Andreas Grabs10711343
Ingemar Larsson7261252
Patrik Ekfeldt6951109
Hans Karlsson514797
Magnus Unger397753
Peter Olsson399745
Stefan Lemurell572728
Stefan Kasselstrand400703
Staffan Kihl396525
Uno Unger318516
Anders Carlberg250497
Per Wahlén159356
Håkan Sandin303336
Fredrik Skeppstedt224328
Joakim Johansson208315
Jan Andersson144302
Thomas Kraft177267
Joakim Pansar68254
Johan Ennerfelt129246
Sven Larsson189237
Birgitta Andersson132229
Christer Sjögren111157
Bengt Åke Bengtsson126151
Patrik Hall102148
Ingemar Andersson125142
Martin Oomen95118
Ivan Kruys7798
Martin Sjödahl7389
Tommy Knutsson5985
Staffan Kyrk3881
Kalle Bergström6476
Ronny Kågström5173
Monika Sunhede4161
Tommy Lindberg4855
Yngve Johansson4253
Jonas Waldeck3952
Sven Birkedal2946
Örjan Fritz2746
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3642
Gabriel Tjernberg2940
Lage Bergström2338
Ola Ejdrén1732
David Andersson2532
Glenn Costello1930
Fredrik Ullén2227
Per Gustafsson1326
Pav Johnsson2023
Niclas Wahlgren1320
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Thomas Strid1015
Lars-Olof Grund811
Niklas Jeppsson511
Jan-Erik Malmstigen1111
Malin Larsson610
Erik Hansson79
Lars-Inge Larsson59
Robin Isaksson46
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Marianne Larsson33
Björn Karlsson33
Johan Nilsson23
David Lundgren23
Magnus Hallgren12
Veronica Budin22
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2206.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 761.
Totalt antal foton: 20396.
Arter med kännetecken: 2201.
Taxa med kännetecken: 3239.
Antal artpar angivna som lika: 3568.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3484.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3324.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2706.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 889.
Totalt antal foton: 25224.
Arter med kännetecken: 2257.
Taxa med kännetecken: 3310.
Antal artpar angivna som lika: 3771.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3569.
Antal allmänna grupper: 18.
Antal privata grupper: 11.