Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714886
Sven Johansson12452834
Lars G R Nilsson4832154
Ronny Lindman8371538
Andreas Grabs10781351
Ingemar Larsson7241253
Patrik Ekfeldt6941117
Hans Karlsson516800
Magnus Unger393751
Peter Olsson399747
Stefan Kasselstrand400711
Stefan Lemurell549692
Staffan Kihl391530
Uno Unger325526
Anders Carlberg227466
Per Wahlén165374
Håkan Sandin305339
Fredrik Skeppstedt225332
Joakim Johansson208316
Jan Andersson141299
Thomas Kraft170262
Johan Ennerfelt136258
Joakim Pansar67241
Sven Larsson190239
Birgitta Andersson134230
Christer Sjögren110156
Bengt Åke Bengtsson123148
Ingemar Andersson121137
Patrik Hall95134
Martin Oomen89109
Ivan Kruys7492
Staffan Kyrk3781
Tommy Knutsson5380
Kalle Bergström6173
Martin Sjödahl6272
Ronny Kågström4768
Monika Sunhede3654
Yngve Johansson4254
Jonas Waldeck3952
Sven Birkedal2946
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3743
Tommy Lindberg3743
Örjan Fritz1937
Lage Bergström2337
Gabriel Tjernberg2333
Per Gustafsson1326
Fredrik Ullén2025
Pav Johnsson1720
Glenn Costello1320
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Niklas Jeppsson511
Niclas Wahlgren711
Lars-Olof Grund811
Jan-Erik Malmstigen1010
Erik Hansson79
Ola Ejdrén36
David Andersson66
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Lars-Inge Larsson13
Magnus Hallgren23
David Lundgren23
Marianne Larsson22
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11
Veronica Budin11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2210.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 759.
Totalt antal foton: 20385.
Arter med kännetecken: 1984.
Taxa med kännetecken: 2949.
Antal artpar angivna som lika: 2853.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2733.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3291.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2674.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 881.
Totalt antal foton: 25051.
Arter med kännetecken: 2018.
Taxa med kännetecken: 2991.
Antal artpar angivna som lika: 2971.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2759.
Antal allmänna grupper: 17.
Antal privata grupper: 13.