Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714865
Sven Johansson12462836
Lars G R Nilsson4842120
Ronny Lindman8401542
Andreas Grabs10701343
Ingemar Larsson7261251
Patrik Ekfeldt6951110
Hans Karlsson514797
Magnus Unger395752
Peter Olsson399745
Stefan Lemurell569725
Stefan Kasselstrand400703
Staffan Kihl394525
Uno Unger319517
Anders Carlberg243481
Per Wahlén157353
Håkan Sandin302335
Fredrik Skeppstedt227333
Joakim Johansson208314
Jan Andersson145304
Thomas Kraft175265
Joakim Pansar68252
Johan Ennerfelt127238
Sven Larsson189237
Birgitta Andersson131228
Christer Sjögren111157
Bengt Åke Bengtsson123148
Patrik Hall101146
Ingemar Andersson124142
Martin Oomen91112
Ivan Kruys7596
Martin Sjödahl7390
Tommy Knutsson5985
Staffan Kyrk3780
Kalle Bergström6678
Ronny Kågström5173
Monika Sunhede3958
Yngve Johansson4253
Jonas Waldeck3952
Tommy Lindberg4451
Sven Birkedal2946
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3642
Gabriel Tjernberg2940
Örjan Fritz2038
Lage Bergström2337
Ola Ejdrén1732
David Andersson2532
Fredrik Ullén2227
Per Gustafsson1326
Glenn Costello1624
Pav Johnsson1922
Niclas Wahlgren1320
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Lars-Olof Grund811
Niklas Jeppsson511
Jan-Erik Malmstigen1010
Erik Hansson79
Thomas Strid59
Lars-Inge Larsson36
Robin Isaksson46
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Marianne Larsson33
Björn Karlsson33
Magnus Hallgren23
David Lundgren23
Veronica Budin11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2213.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2653.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 762.
Totalt antal foton: 20389.
Arter med kännetecken: 2115.
Taxa med kännetecken: 3135.
Antal artpar angivna som lika: 3064.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2967.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3320.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2707.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 890.
Totalt antal foton: 25142.
Arter med kännetecken: 2159.
Taxa med kännetecken: 3189.
Antal artpar angivna som lika: 3259.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3046.
Antal allmänna grupper: 18.
Antal privata grupper: 11.