Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386761
Per Wahlén16455742
Anders Carlberg17215025
Sven Johansson21244931
Lars G R Nilsson9274930
Bert Gustafsson27694841
Johan Ennerfelt11053404
Thomas Kraft15533287
Martin Sjödahl15632479
Ivan Kruys13632266
Andreas Grabs18622256
Patrik Ekfeldt14332189
Staffan Kihl11802187
Monika Sunhede11071978
Joakim Johansson10401880
Martin Oomen10781827
Jan Andersson6251763
Ronny Lindman8651571
Uno Unger6801561
Patrik Hall8611509
Staffan Kyrk6131478
Kalle Bergström9141467
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6511333
Lage Bergström4451138
Stefan Lemurell726954
Thomas Strid478922
Magnus Unger454900
Ola Ejdrén428896
Hans Karlsson530826
Birgitta Andersson423800
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson421745
Stefan Kasselstrand419736
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225654
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson268434
Veronica Budin196402
Håkan Sandin351390
David Lundgren204371
Martin Stoltze261369
Lars Lagerqvist277366
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello186329
Pav Johnsson267306
Sven Larsson240292
Malin Larsson143252
Niclas Wahlgren156232
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson161195
Marianne Larsson89165
Ingemar Andersson143164
Robin Isaksson110150
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91123
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Ulf Swenson6672
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Erik Hansson3248
Roland Asteling3847
Marie Teilmann2834
Mikael Larsson1518
Pål Axel Olsson1318
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Mattias Nordlund44
Gunnar Andersson34
Torbjörn Tyler44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
Martin Andersson44
PG Utterfors23
Kaj Svahn33
Helena Lager23
Jesper Hansson23
Lena Wennersten33
Karin Nyström13
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Olof Barr22
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Hans Höglund11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4126.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2244.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 766.
Totalt antal foton: 20832.
Arter med kännetecken: 2541.
Taxa med kännetecken: 3736.
Antal artpar angivna som lika: 4112.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4052.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24282.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7985.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7270.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1061.
Totalt antal foton: 85987.
Arter med kännetecken: 2664.
Taxa med kännetecken: 3877.
Antal artpar angivna som lika: 4582.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4186.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.