Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17046693
Per Wahlén16375718
Anders Carlberg17135012
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21254931
Bert Gustafsson27694847
Johan Ennerfelt11003398
Thomas Kraft15403265
Martin Sjödahl15462441
Ivan Kruys13582261
Staffan Kihl11822193
Andreas Grabs18082185
Patrik Ekfeldt14282180
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10341875
Martin Oomen10731819
Jan Andersson6261770
Ronny Lindman8651571
Uno Unger6801561
Patrik Hall8421478
Staffan Kyrk6111472
Kalle Bergström9161470
Ingemar Larsson8231461
Tommy Lindberg6331310
Lage Bergström4441138
Stefan Lemurell703916
Thomas Strid473915
Magnus Unger452898
Ola Ejdrén425891
Hans Karlsson532828
Birgitta Andersson422798
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz290655
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson266432
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren202369
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze252356
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello186329
Pav Johnsson261299
Sven Larsson238289
Malin Larsson140249
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson154188
Marianne Larsson88164
Ingemar Andersson142163
Niclas Wahlgren119162
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström90121
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen8091
Robin Isaksson7388
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3354
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Ulf Swenson4146
Marie Teilmann2127
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson810
Björn Karlsson88
Pål Axel Olsson67
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Jesper Hansson23
Olof Barr33
Lena Wennersten33
Kaj Svahn22
Hans Johansson12
Roger Mattebo22
Helena Lager12
PG Utterfors12
Mattias Nordlund22
Torbjörn Tyler11
Gunnar Andersson11
Hans Höglund11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4130.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2238.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 764.
Totalt antal foton: 20740.
Arter med kännetecken: 2444.
Taxa med kännetecken: 3606.
Antal artpar angivna som lika: 3938.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3846.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24284.
Totalt antal arter: 17963.
Totalt antal arter med foto: 7898.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7182.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1042.
Totalt antal foton: 85391.
Arter med kännetecken: 2562.
Taxa med kännetecken: 3742.
Antal artpar angivna som lika: 4379.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3976.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.