Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17416691
Bert Gustafsson28006303
Per Wahlén15455111
Sven Johansson21224905
Anders Carlberg16744819
Lars G R Nilsson9084368
Thomas Kraft15533232
Johan Ennerfelt9912972
Martin Sjödahl15362428
Ivan Kruys13422242
Andreas Grabs18332225
Patrik Ekfeldt14092158
Staffan Kihl11572151
Monika Sunhede11001955
Joakim Johansson10251833
Martin Oomen10681815
Jan Andersson6071695
Ronny Lindman8671573
Uno Unger6631466
Patrik Hall8411465
Kalle Bergström9011451
Ingemar Larsson8161446
Staffan Kyrk5941412
Tommy Lindberg6321276
Lage Bergström4341105
Stefan Lemurell7551001
Magnus Unger470918
Thomas Strid476915
Ola Ejdrén411848
Hans Karlsson523809
Birgitta Andersson412775
Peter Olsson416758
Stefan Kasselstrand411720
Niklas Jeppsson389684
Joakim Pansar225652
Örjan Fritz284642
Per Gustafsson345617
David Hammarberg282525
Gabriel Tjernberg260456
Tommy Knutsson255403
Håkan Sandin352392
Veronica Budin182371
Martin Stoltze262370
David Lundgren196358
Lars Lagerqvist266356
Pav Johnsson273312
Glenn Costello174302
Sven Larsson244299
Fredrik Skeppstedt199296
Malin Larsson152268
Niclas Wahlgren156234
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson147171
Marianne Larsson92169
Robin Isaksson113153
Ulf Swenson118134
Ronny Kågström94127
Lars-Olof Grund84109
Lars-Inge Larsson47104
Magnus Hallgren5697
Johan Nilsson5797
Jan-Erik Malmstigen7990
Jonas Waldeck6187
Yngve Johansson7184
Marie Teilmann5774
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3556
Erik Hansson3248
Mikael Larsson3344
Roland Asteling3441
Pål Axel Olsson3140
Roger Mattebo1517
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin512
Håkan Johansson79
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Ola Bäckman56
Jesper Hansson56
Torbjörn Tyler66
Thomas Persson Vinnersten45
Juha Autio45
Kaj Svahn45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Nils Ryrholm44
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Arne Andersson22
Hans Johansson12
Olof Barr22
Torbjörn Blixt11
Jenny Roslin11
Hanne Sundin11
Ole Paus11
Ola Andersson11
Torben Dalskov11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Gunilla Lagerqvist11
Hans Odelholm11
Hans Höglund11
Fredrik Hansson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4158.
Totalt antal arter: 2855.
Totalt antal arter med foto: 2838.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2256.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2667.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 770.
Totalt antal foton: 22559.
Arter med kännetecken: 2855.
Taxa med kännetecken: 4158.
Antal artpar angivna som lika: 5522.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5522.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24314.
Totalt antal arter: 17987.
Totalt antal arter med foto: 7889.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7161.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2678.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1070.
Totalt antal foton: 84761.
Arter med kännetecken: 3007.
Taxa med kännetecken: 4331.
Antal artpar angivna som lika: 6068.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5695.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 20.