Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17046693
Per Wahlén16375718
Anders Carlberg17115010
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21234927
Bert Gustafsson27694851
Johan Ennerfelt11003398
Thomas Kraft15363259
Martin Sjödahl15462441
Ivan Kruys13582262
Staffan Kihl11822193
Andreas Grabs18092187
Patrik Ekfeldt14292180
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10311872
Martin Oomen10701816
Jan Andersson6261770
Ronny Lindman8651570
Uno Unger6801561
Patrik Hall8421478
Staffan Kyrk6111472
Kalle Bergström9141467
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6321308
Lage Bergström4441138
Stefan Lemurell703915
Thomas Strid473915
Magnus Unger453899
Ola Ejdrén425891
Hans Karlsson532828
Birgitta Andersson421796
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz290655
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson267433
Veronica Budin195402
Håkan Sandin351389
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze251355
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello185328
Pav Johnsson261299
Sven Larsson239292
Malin Larsson140249
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson152185
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren118161
Ingemar Andersson139159
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström88119
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5393
Jan-Erik Malmstigen8091
Robin Isaksson7287
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck4967
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3354
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Ulf Swenson3742
Marie Teilmann1721
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson79
Björn Karlsson88
Pål Axel Olsson67
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Lena Wennersten33
Olof Barr33
Helena Lager12
Roger Mattebo22
Jesper Hansson12
Kaj Svahn22
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11
Torbjörn Tyler11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4132.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2230.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 765.
Totalt antal foton: 20692.
Arter med kännetecken: 2398.
Taxa med kännetecken: 3518.
Antal artpar angivna som lika: 3865.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3769.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24286.
Totalt antal arter: 17963.
Totalt antal arter med foto: 7897.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7173.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1043.
Totalt antal foton: 85342.
Arter med kännetecken: 2502.
Taxa med kännetecken: 3640.
Antal artpar angivna som lika: 4279.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3898.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.