Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson16986690
Per Wahlén16385725
Anders Carlberg17065011
Lars G R Nilsson9274976
Sven Johansson21234933
Bert Gustafsson27704856
Johan Ennerfelt11043414
Thomas Kraft15293256
Martin Sjödahl15362422
Ivan Kruys13622267
Staffan Kihl11812192
Andreas Grabs18012180
Patrik Ekfeldt14292178
Monika Sunhede11071978
Joakim Johansson10341883
Martin Oomen10511782
Jan Andersson6251777
Uno Unger6821575
Ronny Lindman8641564
Patrik Hall8441483
Staffan Kyrk6101471
Kalle Bergström9171470
Ingemar Larsson8221458
Tommy Lindberg6171293
Lage Bergström4441139
Thomas Strid473917
Magnus Unger450897
Ola Ejdrén424890
Hans Karlsson532829
Stefan Lemurell650827
Birgitta Andersson415800
Peter Olsson420767
Niklas Jeppsson420744
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225656
Örjan Fritz291656
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson264431
Veronica Budin195402
Håkan Sandin349388
David Lundgren201367
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze245345
Fredrik Skeppstedt225329
Glenn Costello183328
Pav Johnsson262300
Sven Larsson239294
Christer Sjögren150210
Malin Larsson119173
Bengt Åke Bengtsson143171
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren119162
Ingemar Andersson134154
Lars-Olof Grund106136
Ronny Kågström84112
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7288
Robin Isaksson6479
Jonas Waldeck4764
Fredrik Ullén3960
Sven Birkedal3354
Roland Asteling4050
Erik Hansson3248
Ulf Swenson1717
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Marie Teilmann58
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Roger Kaufmann34
Pål Axel Olsson23
Mikael Larsson23
Hans Johansson12
Kaj Svahn22
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4129.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2812.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2214.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 762.
Totalt antal foton: 20486.
Arter med kännetecken: 2277.
Taxa med kännetecken: 3355.
Antal artpar angivna som lika: 3671.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3586.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17959.
Totalt antal arter med foto: 7874.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7135.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2659.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1039.
Totalt antal foton: 85089.
Arter med kännetecken: 2363.
Taxa med kännetecken: 3456.
Antal artpar angivna som lika: 3997.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3694.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 15.