Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17356740
Bert Gustafsson27816287
Per Wahlén15665217
Sven Johansson21234929
Lars G R Nilsson9144882
Anders Carlberg16824875
Thomas Kraft15503246
Johan Ennerfelt10033036
Martin Sjödahl15412438
Andreas Grabs18602264
Ivan Kruys13502261
Patrik Ekfeldt14262181
Staffan Kihl11712175
Monika Sunhede11051968
Joakim Johansson10371880
Martin Oomen10771834
Jan Andersson6171734
Ronny Lindman8631565
Uno Unger6771559
Patrik Hall8481477
Kalle Bergström9041464
Ingemar Larsson8231458
Staffan Kyrk5941433
Tommy Lindberg6391313
Lage Bergström4351123
Stefan Lemurell725953
Magnus Unger471934
Thomas Strid479925
Ola Ejdrén414864
Hans Karlsson530825
Birgitta Andersson420798
Peter Olsson421768
Stefan Kasselstrand418733
Niklas Jeppsson390685
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225653
Per Gustafsson349630
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg264462
Tommy Knutsson256411
Håkan Sandin353393
Veronica Budin186389
Martin Stoltze265374
David Lundgren199367
Lars Lagerqvist274366
Glenn Costello178313
Pav Johnsson271310
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson241295
Malin Larsson152268
Niclas Wahlgren156235
Christer Sjögren147206
Bengt Åke Bengtsson167203
Ingemar Andersson148172
Marianne Larsson91168
Robin Isaksson111151
Ronny Kågström91123
Lars-Olof Grund85111
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8091
Ulf Swenson7891
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5371
Fredrik Ullén4061
Marie Teilmann4258
Sven Birkedal3354
Erik Hansson3248
Roland Asteling3645
Pål Axel Olsson2736
Mikael Larsson2126
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Jonas Grahn57
Roger Mattebo77
Stefan Risberg66
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Torbjörn Tyler55
Martin Andersson44
Gunnar Andersson34
Curt Malting24
Nils Ryrholm44
Mattias Nordlund44
Kaj Svahn33
Lena Wennersten33
Helena Lager23
Karin Nyström13
Jesper Hansson23
Ola Bäckman33
Håkan Andersson33
Mats Aldrin13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Olof Barr22
Hans Johansson12
Juha Autio12
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Fredrik Hansson11
Hanne Sundin11
Hans Höglund11
Gunilla Lagerqvist11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4125.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2241.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2648.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 764.
Totalt antal foton: 22416.
Arter med kännetecken: 2733.
Taxa med kännetecken: 3963.
Antal artpar angivna som lika: 5316.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5289.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7851.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7133.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2659.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1058.
Totalt antal foton: 86014.
Arter med kännetecken: 2868.
Taxa med kännetecken: 4117.
Antal artpar angivna som lika: 5807.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5429.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.