Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386761
Per Wahlén16475744
Anders Carlberg17215026
Lars G R Nilsson9284943
Sven Johansson21254932
Bert Gustafsson27694841
Johan Ennerfelt11063406
Thomas Kraft15533287
Martin Sjödahl15642482
Ivan Kruys13632266
Andreas Grabs18652259
Staffan Kihl11812191
Patrik Ekfeldt14332189
Monika Sunhede11071978
Joakim Johansson10391880
Martin Oomen10781827
Jan Andersson6251769
Ronny Lindman8661572
Uno Unger6801561
Patrik Hall8621511
Staffan Kyrk6151480
Kalle Bergström9171471
Ingemar Larsson8211458
Tommy Lindberg6491329
Lage Bergström4451138
Stefan Lemurell715934
Thomas Strid479924
Magnus Unger454900
Ola Ejdrén428896
Hans Karlsson530826
Birgitta Andersson424801
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson421745
Stefan Kasselstrand419736
Joakim Pansar225657
Örjan Fritz289654
Per Gustafsson351631
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson268434
Veronica Budin196403
Håkan Sandin349388
David Lundgren204371
Martin Stoltze260368
Lars Lagerqvist277366
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello187331
Pav Johnsson266305
Sven Larsson240292
Malin Larsson143252
Niclas Wahlgren154229
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson160194
Marianne Larsson89165
Ingemar Andersson143164
Robin Isaksson110150
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91123
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5494
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Ulf Swenson4550
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Marie Teilmann2632
Pål Axel Olsson1216
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson1416
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Mattias Nordlund44
Lena Wennersten33
Olof Barr33
Helena Lager23
Torbjörn Tyler33
PG Utterfors23
Jesper Hansson23
Kaj Svahn33
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4127.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2240.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 765.
Totalt antal foton: 20798.
Arter med kännetecken: 2528.
Taxa med kännetecken: 3717.
Antal artpar angivna som lika: 4086.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3993.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24283.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7985.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7265.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1060.
Totalt antal foton: 85977.
Arter med kännetecken: 2647.
Taxa med kännetecken: 3854.
Antal artpar angivna som lika: 4527.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4123.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.