Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17356740
Bert Gustafsson27816287
Per Wahlén15665217
Sven Johansson21234928
Lars G R Nilsson9144882
Anders Carlberg16794872
Thomas Kraft15403230
Johan Ennerfelt10033036
Martin Sjödahl15412438
Andreas Grabs18602264
Ivan Kruys13492260
Patrik Ekfeldt14272182
Staffan Kihl11722176
Monika Sunhede11041967
Joakim Johansson10371879
Martin Oomen10771834
Jan Andersson6151732
Ronny Lindman8631565
Uno Unger6771559
Patrik Hall8481478
Kalle Bergström9031463
Ingemar Larsson8211455
Staffan Kyrk5941433
Tommy Lindberg6381312
Lage Bergström4351123
Stefan Lemurell723948
Magnus Unger467930
Thomas Strid478924
Ola Ejdrén414864
Hans Karlsson530825
Birgitta Andersson421800
Peter Olsson421768
Stefan Kasselstrand418733
Niklas Jeppsson390685
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225653
Per Gustafsson349630
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg264462
Tommy Knutsson256411
Håkan Sandin353392
Veronica Budin186389
Martin Stoltze261369
David Lundgren199367
Lars Lagerqvist274366
Glenn Costello178313
Pav Johnsson269308
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson240292
Malin Larsson152268
Niclas Wahlgren156235
Christer Sjögren147206
Bengt Åke Bengtsson166202
Ingemar Andersson146170
Marianne Larsson90167
Robin Isaksson110150
Ronny Kågström91123
Lars-Olof Grund85111
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8091
Ulf Swenson7790
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5371
Fredrik Ullén4061
Marie Teilmann3955
Sven Birkedal3354
Erik Hansson3248
Roland Asteling3645
Pål Axel Olsson2432
Mikael Larsson1619
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann67
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Stefan Risberg55
Håkan Johansson45
Torbjörn Tyler44
Martin Andersson44
Gunnar Andersson34
Curt Malting24
Nils Ryrholm44
Roger Mattebo44
Mattias Nordlund44
Kaj Svahn33
Lena Wennersten33
Helena Lager23
Karin Nyström13
Jesper Hansson23
Mats Aldrin13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Håkan Andersson22
Hans Johansson12
Olof Barr22
Juha Autio12
Roland Carlsson11
Ola Bäckman11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11
Hanne Sundin11
Gunilla Lagerqvist11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4125.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2236.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2648.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 763.
Totalt antal foton: 22341.
Arter med kännetecken: 2694.
Taxa med kännetecken: 3915.
Antal artpar angivna som lika: 5232.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5194.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7851.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7128.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2659.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1057.
Totalt antal foton: 85939.
Arter med kännetecken: 2823.
Taxa med kännetecken: 4063.
Antal artpar angivna som lika: 5718.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5330.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.