Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17406696
Bert Gustafsson28006303
Per Wahlén15485122
Sven Johansson21224906
Anders Carlberg16774828
Lars G R Nilsson9074411
Thomas Kraft15533232
Johan Ennerfelt9932978
Martin Sjödahl15372429
Ivan Kruys13442244
Andreas Grabs18382230
Patrik Ekfeldt14092158
Staffan Kihl11592156
Monika Sunhede11001958
Joakim Johansson10271838
Martin Oomen10711819
Jan Andersson6101700
Ronny Lindman8651571
Uno Unger6641480
Patrik Hall8421467
Kalle Bergström9021454
Ingemar Larsson8181450
Staffan Kyrk5951414
Tommy Lindberg6351281
Lage Bergström4341112
Stefan Lemurell7551001
Magnus Unger470920
Thomas Strid477916
Ola Ejdrén410846
Hans Karlsson523809
Birgitta Andersson412775
Peter Olsson416758
Stefan Kasselstrand413724
Niklas Jeppsson389684
Joakim Pansar225652
Örjan Fritz285646
Per Gustafsson345617
David Hammarberg283528
Gabriel Tjernberg261457
Tommy Knutsson255403
Håkan Sandin352392
Martin Stoltze262371
Veronica Budin182371
David Lundgren196358
Lars Lagerqvist267357
Pav Johnsson273312
Glenn Costello176306
Sven Larsson244299
Fredrik Skeppstedt198295
Malin Larsson152268
Niclas Wahlgren156234
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson147171
Marianne Larsson92169
Robin Isaksson115155
Ulf Swenson118134
Ronny Kågström93126
Lars-Olof Grund84109
Lars-Inge Larsson47104
Magnus Hallgren58101
Johan Nilsson5898
Jan-Erik Malmstigen8091
Jonas Waldeck6086
Yngve Johansson7184
Marie Teilmann5774
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3455
Erik Hansson3248
Roland Asteling3441
Pål Axel Olsson3140
Mikael Larsson3039
Roger Mattebo1416
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin512
Håkan Johansson79
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Torbjörn Tyler77
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Ola Bäckman56
Thomas Persson Vinnersten45
Juha Autio45
Jesper Hansson45
Mattias Nordlund55
Kaj Svahn45
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Nils Ryrholm44
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Arne Andersson22
Hans Johansson12
Olof Barr22
Torbjörn Blixt11
Jenny Roslin11
Hanne Sundin11
Ole Paus11
Ola Andersson11
Torben Dalskov11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Gunilla Lagerqvist11
Hans Odelholm11
Hans Höglund11
Fredrik Hansson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4158.
Totalt antal arter: 2855.
Totalt antal arter med foto: 2838.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2254.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2668.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 768.
Totalt antal foton: 22548.
Arter med kännetecken: 2844.
Taxa med kännetecken: 4120.
Antal artpar angivna som lika: 5495.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5495.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24314.
Totalt antal arter: 17987.
Totalt antal arter med foto: 7889.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7159.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2679.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1068.
Totalt antal foton: 84917.
Arter med kännetecken: 2993.
Taxa med kännetecken: 4288.
Antal artpar angivna som lika: 6034.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5667.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 20.