Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17416631
Bert Gustafsson28006303
Per Wahlén15365080
Sven Johansson21224904
Anders Carlberg16684796
Lars G R Nilsson9034255
Thomas Kraft15463218
Johan Ennerfelt9872953
Martin Sjödahl15302415
Ivan Kruys13382234
Andreas Grabs18272216
Patrik Ekfeldt14082155
Staffan Kihl11502132
Monika Sunhede10991954
Martin Oomen10661809
Joakim Johansson10201797
Jan Andersson6011675
Ronny Lindman8671573
Uno Unger6601447
Patrik Hall8321437
Kalle Bergström8961432
Ingemar Larsson8091420
Staffan Kyrk5931409
Tommy Lindberg6261256
Lage Bergström4311096
Stefan Lemurell7551001
Magnus Unger468912
Thomas Strid472906
Ola Ejdrén406841
Hans Karlsson523809
Birgitta Andersson411772
Peter Olsson416758
Stefan Kasselstrand411720
Niklas Jeppsson389684
Joakim Pansar224651
Örjan Fritz281637
Per Gustafsson341612
David Hammarberg279520
Gabriel Tjernberg257451
Håkan Sandin351391
Tommy Knutsson249388
Veronica Budin180368
Martin Stoltze261366
Lars Lagerqvist266356
David Lundgren194353
Pav Johnsson272311
Sven Larsson243298
Fredrik Skeppstedt199296
Glenn Costello169289
Malin Larsson146262
Niclas Wahlgren156234
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson147171
Marianne Larsson90162
Robin Isaksson107144
Ulf Swenson118134
Ronny Kågström94127
Lars-Olof Grund84109
Lars-Inge Larsson47104
Magnus Hallgren5495
Jan-Erik Malmstigen7889
Jonas Waldeck6086
Yngve Johansson7083
Johan Nilsson5383
Marie Teilmann5774
Sven Birkedal3455
Fredrik Ullén3852
Erik Hansson3147
Mikael Larsson3344
Roland Asteling3441
Pål Axel Olsson3140
Roger Mattebo1517
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin512
Håkan Johansson79
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Ola Bäckman56
Jesper Hansson56
Torbjörn Tyler66
Thomas Persson Vinnersten45
Juha Autio45
Kaj Svahn45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Nils Ryrholm44
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Arne Andersson22
Hans Johansson12
Olof Barr22
Torbjörn Blixt11
Jenny Roslin11
Hanne Sundin11
Ole Paus11
Ola Andersson11
Torben Dalskov11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Gunilla Lagerqvist11
Hans Odelholm11
Hans Höglund11
Fredrik Hansson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4158.
Totalt antal arter: 2855.
Totalt antal arter med foto: 2838.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2256.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2667.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 770.
Totalt antal foton: 22559.
Arter med kännetecken: 2855.
Taxa med kännetecken: 4158.
Antal artpar angivna som lika: 5522.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5522.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24314.
Totalt antal arter: 17987.
Totalt antal arter med foto: 7888.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7160.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2678.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1073.
Totalt antal foton: 84119.
Arter med kännetecken: 3026.
Taxa med kännetecken: 4362.
Antal artpar angivna som lika: 6106.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5739.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 20.