Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17376729
Bert Gustafsson27886284
Per Wahlén15575184
Sven Johansson21234923
Anders Carlberg16804858
Lars G R Nilsson9094820
Thomas Kraft15593255
Johan Ennerfelt9983020
Martin Sjödahl15382432
Ivan Kruys13472252
Andreas Grabs18482245
Patrik Ekfeldt14172168
Staffan Kihl11622159
Monika Sunhede11031963
Joakim Johansson10341865
Martin Oomen10731824
Jan Andersson6141724
Ronny Lindman8651571
Uno Unger6691538
Patrik Hall8461476
Kalle Bergström9021458
Ingemar Larsson8231456
Staffan Kyrk5961431
Tommy Lindberg6381300
Lage Bergström4361120
Stefan Lemurell740981
Magnus Unger471925
Thomas Strid480925
Ola Ejdrén412856
Hans Karlsson526813
Birgitta Andersson418789
Peter Olsson418764
Stefan Kasselstrand414727
Niklas Jeppsson390685
Joakim Pansar225653
Örjan Fritz288651
Per Gustafsson348627
David Hammarberg286536
Gabriel Tjernberg263461
Tommy Knutsson260415
Håkan Sandin354394
Veronica Budin185388
Martin Stoltze263372
David Lundgren199366
Lars Lagerqvist273365
Pav Johnsson272311
Glenn Costello178310
Sven Larsson243298
Fredrik Skeppstedt198295
Malin Larsson153269
Niclas Wahlgren157236
Bengt Åke Bengtsson175213
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson148172
Marianne Larsson92169
Robin Isaksson115155
Ronny Kågström93126
Ulf Swenson104117
Lars-Olof Grund85111
Lars-Inge Larsson47104
Magnus Hallgren60104
Johan Nilsson5898
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7285
Jonas Waldeck5881
Marie Teilmann5774
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3455
Erik Hansson3248
Roland Asteling3441
Pål Axel Olsson3140
Mikael Larsson3039
Sverker Hultengren1316
Roger Mattebo1315
Mats Aldrin512
Håkan Johansson79
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Juha Autio45
Jesper Hansson45
Ola Bäckman45
Kaj Svahn45
Mattias Nordlund55
Torbjörn Tyler55
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Nils Ryrholm44
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Olof Barr22
Hans Johansson12
Roland Carlsson11
Torbjörn Blixt11
Arne Andersson11
Hanne Sundin11
Jenny Roslin11
Ola Andersson11
Torben Dalskov11
Clas Källander11
Fredrik Hansson11
Gunilla Lagerqvist11
Hans Höglund11
Hans Odelholm11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4141.
Totalt antal arter: 2843.
Totalt antal arter med foto: 2826.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2248.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2656.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 767.
Totalt antal foton: 22522.
Arter med kännetecken: 2835.
Taxa med kännetecken: 4107.
Antal artpar angivna som lika: 5467.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5467.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24297.
Totalt antal arter: 17975.
Totalt antal arter med foto: 7869.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7145.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2667.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1063.
Totalt antal foton: 85823.
Arter med kännetecken: 2984.
Taxa med kännetecken: 4275.
Antal artpar angivna som lika: 5987.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5637.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 20.