Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson16966688
Per Wahlén16445741
Anders Carlberg17025008
Lars G R Nilsson9304995
Sven Johansson21234932
Bert Gustafsson27714863
Johan Ennerfelt11053415
Thomas Kraft15253254
Martin Sjödahl15382424
Ivan Kruys13632270
Staffan Kihl11842199
Andreas Grabs18022182
Patrik Ekfeldt14282179
Monika Sunhede11071980
Joakim Johansson10341887
Jan Andersson6261784
Martin Oomen10381765
Uno Unger6831577
Ronny Lindman8631565
Patrik Hall8431484
Kalle Bergström9171471
Staffan Kyrk6091470
Ingemar Larsson8201457
Tommy Lindberg6121292
Lage Bergström4431137
Thomas Strid474918
Magnus Unger448894
Ola Ejdrén423889
Hans Karlsson532829
Stefan Lemurell644818
Birgitta Andersson414803
Peter Olsson420767
Niklas Jeppsson420744
Stefan Kasselstrand422742
Örjan Fritz293662
Joakim Pansar225656
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg268473
Tommy Knutsson262429
Veronica Budin195402
Håkan Sandin351389
Lars Lagerqvist278368
David Lundgren201367
Martin Stoltze240339
Fredrik Skeppstedt225329
Glenn Costello182327
Pav Johnsson262300
Sven Larsson239294
Christer Sjögren150210
Bengt Åke Bengtsson142170
Marianne Larsson88164
Niclas Wahlgren116158
Ingemar Andersson131151
Malin Larsson108149
Lars-Olof Grund106136
Ronny Kågström84112
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson46103
Johan Nilsson5292
Jan-Erik Malmstigen7990
Yngve Johansson7288
Robin Isaksson6378
Jonas Waldeck4764
Fredrik Ullén3757
Sven Birkedal3354
Roland Asteling4151
Erik Hansson3248
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Ulf Swenson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2207.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 761.
Totalt antal foton: 20412.
Arter med kännetecken: 2220.
Taxa med kännetecken: 3267.
Antal artpar angivna som lika: 3613.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3529.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24280.
Totalt antal arter: 17959.
Totalt antal arter med foto: 7871.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7125.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1037.
Totalt antal foton: 85055.
Arter med kännetecken: 2277.
Taxa med kännetecken: 3339.
Antal artpar angivna som lika: 3864.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3616.
Antal allmänna grupper: 18.
Antal privata grupper: 11.