Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17356740
Bert Gustafsson27826294
Per Wahlén15675218
Sven Johansson21224926
Lars G R Nilsson9144882
Anders Carlberg16784871
Thomas Kraft15323220
Johan Ennerfelt10033041
Martin Sjödahl15392436
Andreas Grabs18612266
Ivan Kruys13502261
Patrik Ekfeldt14282183
Staffan Kihl11722176
Monika Sunhede11041967
Joakim Johansson10391881
Martin Oomen10751831
Jan Andersson6151733
Ronny Lindman8641566
Uno Unger6761557
Patrik Hall8461476
Kalle Bergström9041464
Ingemar Larsson8211456
Staffan Kyrk5941433
Tommy Lindberg6381312
Lage Bergström4351124
Stefan Lemurell724949
Thomas Strid476921
Magnus Unger460909
Ola Ejdrén414864
Hans Karlsson530825
Birgitta Andersson421801
Peter Olsson421768
Stefan Kasselstrand419735
Niklas Jeppsson390685
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225653
Per Gustafsson349630
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg264462
Tommy Knutsson255410
Håkan Sandin351390
Veronica Budin186389
Martin Stoltze261369
David Lundgren199367
Lars Lagerqvist274366
Fredrik Skeppstedt229337
Glenn Costello178313
Pav Johnsson269308
Sven Larsson239291
Malin Larsson151267
Niclas Wahlgren150228
Christer Sjögren147206
Bengt Åke Bengtsson163198
Marianne Larsson90167
Ingemar Andersson144166
Robin Isaksson110150
Ronny Kågström91123
Lars-Olof Grund85112
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8192
Ulf Swenson7688
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Erik Hansson3248
Roland Asteling3746
Marie Teilmann2935
Mikael Larsson1518
Pål Axel Olsson1318
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Gunnar Andersson34
Mattias Nordlund44
Torbjörn Tyler44
Stefan Risberg44
Martin Andersson44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
PG Utterfors23
Kaj Svahn33
Helena Lager23
Jesper Hansson23
Lena Wennersten33
Karin Nyström13
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Juha Autio12
Jeanette Setterberg12
Olof Barr22
Håkan Andersson11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Hans Höglund11
Ola Bäckman11
Hanne Sundin11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4126.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2240.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2650.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 765.
Totalt antal foton: 22312.
Arter med kännetecken: 2587.
Taxa med kännetecken: 3782.
Antal artpar angivna som lika: 4432.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4376.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24282.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7850.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7131.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1059.
Totalt antal foton: 85897.
Arter med kännetecken: 2716.
Taxa med kännetecken: 3930.
Antal artpar angivna som lika: 4918.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4512.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.