Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386736
Bert Gustafsson27896287
Per Wahlén15615202
Sven Johansson21234929
Anders Carlberg16824870
Lars G R Nilsson9104845
Thomas Kraft15583254
Johan Ennerfelt10023032
Martin Sjödahl15402436
Ivan Kruys13492257
Andreas Grabs18532252
Patrik Ekfeldt14212172
Staffan Kihl11642163
Monika Sunhede11051966
Joakim Johansson10351868
Martin Oomen10751827
Jan Andersson6161731
Ronny Lindman8671574
Uno Unger6721547
Patrik Hall8471478
Kalle Bergström9031463
Ingemar Larsson8241458
Staffan Kyrk5961434
Tommy Lindberg6401315
Lage Bergström4371127
Stefan Lemurell725953
Magnus Unger472927
Thomas Strid481927
Ola Ejdrén414862
Hans Karlsson528817
Birgitta Andersson420796
Peter Olsson419766
Stefan Kasselstrand416730
Niklas Jeppsson390685
Joakim Pansar225653
Örjan Fritz288651
Per Gustafsson348627
David Hammarberg287539
Gabriel Tjernberg263461
Tommy Knutsson260415
Håkan Sandin354394
Veronica Budin186389
Martin Stoltze264373
David Lundgren201370
Lars Lagerqvist273365
Glenn Costello179314
Pav Johnsson272311
Sven Larsson243298
Fredrik Skeppstedt198295
Malin Larsson153269
Niclas Wahlgren155234
Bengt Åke Bengtsson175213
Christer Sjögren147206
Ingemar Andersson148172
Marianne Larsson92169
Robin Isaksson115155
Ronny Kågström93126
Lars-Olof Grund85111
Magnus Hallgren61106
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5797
Ulf Swenson8194
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5881
Marie Teilmann5673
Fredrik Ullén4061
Sven Birkedal3455
Erik Hansson3248
Roland Asteling3441
Pål Axel Olsson3140
Mikael Larsson3039
Sverker Hultengren1316
Roger Mattebo1315
Håkan Johansson79
Björn Karlsson88
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Juha Autio45
Jesper Hansson45
Torbjörn Tyler55
Kaj Svahn45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Nils Ryrholm44
Martin Andersson44
Gunnar Andersson34
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Ola Bäckman33
Mats Aldrin13
Olof Barr22
Jeanette Setterberg12
Hans Johansson12
Jenny Roslin11
Torbjörn Blixt11
Roland Carlsson11
Gunilla Lagerqvist11
Fredrik Hansson11
Hanne Sundin11
Hans Höglund11
Ola Andersson11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4141.
Totalt antal arter: 2843.
Totalt antal arter med foto: 2826.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2247.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2656.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 767.
Totalt antal foton: 22502.
Arter med kännetecken: 2835.
Taxa med kännetecken: 4107.
Antal artpar angivna som lika: 5464.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5464.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24297.
Totalt antal arter: 17975.
Totalt antal arter med foto: 7866.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7141.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2667.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1062.
Totalt antal foton: 85965.
Arter med kännetecken: 2970.
Taxa med kännetecken: 4261.
Antal artpar angivna som lika: 5955.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5604.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.