Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17056695
Per Wahlén16375716
Anders Carlberg17135012
Lars G R Nilsson9274940
Sven Johansson21254933
Bert Gustafsson27694841
Johan Ennerfelt11003398
Thomas Kraft15423268
Martin Sjödahl15512448
Ivan Kruys13582260
Staffan Kihl11802190
Andreas Grabs18082185
Patrik Ekfeldt14282180
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10361876
Martin Oomen10741822
Jan Andersson6241768
Ronny Lindman8661573
Uno Unger6801561
Patrik Hall8431481
Staffan Kyrk6121473
Kalle Bergström9161470
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6351312
Lage Bergström4441138
Stefan Lemurell713931
Thomas Strid474916
Magnus Unger453897
Ola Ejdrén425891
Hans Karlsson530826
Birgitta Andersson423799
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson420743
Stefan Kasselstrand420738
Joakim Pansar225655
Örjan Fritz289654
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson268434
Veronica Budin195402
Håkan Sandin350389
David Lundgren203370
Lars Lagerqvist277366
Martin Stoltze257362
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello186329
Pav Johnsson262300
Sven Larsson240292
Malin Larsson141250
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson160194
Marianne Larsson88164
Ingemar Andersson143164
Niclas Wahlgren119162
Robin Isaksson108148
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91123
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5494
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Ulf Swenson4449
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Marie Teilmann2531
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson1214
Björn Karlsson88
Pål Axel Olsson67
Jonas Grahn57
Bengt Hemström55
Håkan Johansson45
Nils Ryrholm44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
Torbjörn Tyler33
PG Utterfors23
Mattias Nordlund33
Jesper Hansson23
Kaj Svahn33
Olof Barr33
Lena Wennersten33
Hans Johansson12
Helena Lager12
Gunnar Andersson11
Hans Höglund11
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Martin Andersson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4127.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2240.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 765.
Totalt antal foton: 20789.
Arter med kännetecken: 2504.
Taxa med kännetecken: 3693.
Antal artpar angivna som lika: 4014.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3950.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24281.
Totalt antal arter: 17963.
Totalt antal arter med foto: 7901.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7187.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1044.
Totalt antal foton: 85518.
Arter med kännetecken: 2622.
Taxa med kännetecken: 3829.
Antal artpar angivna som lika: 4455.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4080.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 16.