Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386761
Per Wahlén16455742
Anders Carlberg17205024
Lars G R Nilsson9284943
Sven Johansson21244931
Bert Gustafsson27694841
Johan Ennerfelt11053404
Thomas Kraft15533287
Martin Sjödahl15632480
Ivan Kruys13622265
Andreas Grabs18652259
Staffan Kihl11802190
Patrik Ekfeldt14332189
Monika Sunhede11071978
Joakim Johansson10391879
Martin Oomen10781827
Jan Andersson6251763
Ronny Lindman8661572
Uno Unger6801561
Patrik Hall8611509
Staffan Kyrk6131478
Kalle Bergström9151469
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6501330
Lage Bergström4451138
Stefan Lemurell726954
Thomas Strid478922
Magnus Unger454900
Ola Ejdrén428896
Hans Karlsson530826
Birgitta Andersson423800
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson421745
Stefan Kasselstrand419736
Joakim Pansar225654
Örjan Fritz289654
Per Gustafsson351631
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson268434
Veronica Budin196402
Håkan Sandin349388
David Lundgren204371
Martin Stoltze260368
Lars Lagerqvist277366
Fredrik Skeppstedt227332
Glenn Costello186329
Pav Johnsson266305
Sven Larsson240292
Malin Larsson143252
Niclas Wahlgren154229
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson160194
Marianne Larsson89165
Ingemar Andersson143164
Robin Isaksson110150
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91123
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5494
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Jonas Waldeck5068
Ulf Swenson5763
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Roland Asteling3949
Erik Hansson3248
Marie Teilmann2632
Pål Axel Olsson1318
Sverker Hultengren1316
Mikael Larsson1416
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
Gunnar Andersson34
Torbjörn Tyler44
Martin Andersson44
Mattias Nordlund44
Lena Wennersten33
PG Utterfors23
Helena Lager23
Jesper Hansson23
Kaj Svahn33
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Olof Barr22
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Hans Höglund11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4127.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2814.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2243.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2651.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 765.
Totalt antal foton: 20818.
Arter med kännetecken: 2533.
Taxa med kännetecken: 3722.
Antal artpar angivna som lika: 4087.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4006.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24283.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7986.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7270.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1060.
Totalt antal foton: 85981.
Arter med kännetecken: 2652.
Taxa med kännetecken: 3859.
Antal artpar angivna som lika: 4530.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4136.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 17.