Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17426489
Bert Gustafsson28006303
Per Wahlén15255050
Sven Johansson21204896
Anders Carlberg16594754
Lars G R Nilsson8964067
Thomas Kraft15293173
Johan Ennerfelt9792915
Martin Sjödahl15162395
Ivan Kruys13282205
Andreas Grabs18132191
Patrik Ekfeldt13992143
Staffan Kihl11402113
Monika Sunhede10971952
Martin Oomen10601785
Joakim Johansson10081765
Jan Andersson5961662
Ronny Lindman8671573
Staffan Kyrk5871399
Kalle Bergström8821396
Patrik Hall8111392
Uno Unger6481366
Ingemar Larsson7991342
Tommy Lindberg6191232
Lage Bergström4271090
Stefan Lemurell7581004
Thomas Strid469903
Magnus Unger457892
Ola Ejdrén394821
Hans Karlsson523809
Birgitta Andersson404760
Peter Olsson414756
Stefan Kasselstrand407717
Niklas Jeppsson389684
Joakim Pansar224651
Örjan Fritz272620
Per Gustafsson334603
David Hammarberg268503
Gabriel Tjernberg251441
Håkan Sandin345382
Tommy Knutsson236366
Martin Stoltze260365
Lars Lagerqvist257347
David Lundgren189347
Veronica Budin171342
Pav Johnsson270309
Fredrik Skeppstedt198295
Sven Larsson238292
Glenn Costello162282
Malin Larsson140250
Niclas Wahlgren156234
Bengt Åke Bengtsson174212
Christer Sjögren147203
Ingemar Andersson147171
Marianne Larsson86157
Robin Isaksson102138
Ulf Swenson118134
Ronny Kågström93126
Lars-Olof Grund83106
Lars-Inge Larsson46102
Jan-Erik Malmstigen7687
Jonas Waldeck6086
Magnus Hallgren4682
Yngve Johansson6879
Marie Teilmann5774
Johan Nilsson4258
Sven Birkedal3354
Mikael Larsson3344
Fredrik Ullén3343
Pål Axel Olsson3140
Roland Asteling3137
Erik Hansson2330
Roger Mattebo1517
Sverker Hultengren1316
Mats Aldrin512
Håkan Johansson79
Roger Kaufmann78
Stefan Risberg77
Jonas Grahn57
Björn Karlsson66
Jesper Hansson56
Ola Bäckman56
Torbjörn Tyler66
Thomas Persson Vinnersten45
Juha Autio45
Kaj Svahn45
Mattias Nordlund55
Bengt Hemström55
Curt Malting24
Gunnar Andersson34
Martin Andersson44
Nils Ryrholm44
Helena Lager23
Lena Wennersten33
Håkan Andersson33
Karin Nyström13
PG Utterfors23
Jeanette Setterberg12
Arne Andersson22
Hans Johansson12
Olof Barr22
Torbjörn Blixt11
Jenny Roslin11
Hanne Sundin11
Ole Paus11
Ola Andersson11
Torben Dalskov11
Clas Källander11
Roland Carlsson11
Gunilla Lagerqvist11
Hans Odelholm11
Hans Höglund11
Fredrik Hansson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4158.
Totalt antal arter: 2855.
Totalt antal arter med foto: 2838.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2257.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2667.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 770.
Totalt antal foton: 22562.
Arter med kännetecken: 2855.
Taxa med kännetecken: 4158.
Antal artpar angivna som lika: 5522.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5522.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24315.
Totalt antal arter: 17988.
Totalt antal arter med foto: 7888.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7159.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2678.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1081.
Totalt antal foton: 82862.
Arter med kännetecken: 3068.
Taxa med kännetecken: 4422.
Antal artpar angivna som lika: 6221.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 5836.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 20.