Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
David Andersson17386760
Bert Gustafsson27826294
Per Wahlén16445741
Anders Carlberg17215023
Sven Johansson21254933
Lars G R Nilsson9274927
Johan Ennerfelt11063403
Thomas Kraft15533287
Martin Sjödahl15632479
Ivan Kruys13632265
Andreas Grabs18612255
Patrik Ekfeldt14322188
Staffan Kihl11802186
Monika Sunhede11061977
Joakim Johansson10401877
Martin Oomen10781827
Jan Andersson6251763
Ronny Lindman8651571
Uno Unger6801560
Patrik Hall8591506
Staffan Kyrk6131478
Kalle Bergström9141465
Ingemar Larsson8221459
Tommy Lindberg6511333
Lage Bergström4451137
Stefan Lemurell727955
Thomas Strid478921
Magnus Unger456904
Ola Ejdrén428896
Hans Karlsson530825
Birgitta Andersson424801
Peter Olsson421768
Niklas Jeppsson421745
Stefan Kasselstrand419735
Örjan Fritz289654
Joakim Pansar225654
Per Gustafsson350630
David Hammarberg289543
Gabriel Tjernberg269474
Tommy Knutsson268434
Veronica Budin196401
Håkan Sandin351390
David Lundgren204371
Martin Stoltze262370
Lars Lagerqvist277366
Fredrik Skeppstedt229337
Glenn Costello186329
Pav Johnsson268307
Sven Larsson240292
Malin Larsson143252
Niclas Wahlgren156232
Christer Sjögren150211
Bengt Åke Bengtsson163198
Marianne Larsson90167
Ingemar Andersson143164
Robin Isaksson111151
Lars-Olof Grund107138
Ronny Kågström91123
Magnus Hallgren61105
Lars-Inge Larsson47104
Johan Nilsson5696
Jan-Erik Malmstigen8091
Yngve Johansson7287
Ulf Swenson7080
Jonas Waldeck5068
Fredrik Ullén4162
Sven Birkedal3354
Erik Hansson3248
Roland Asteling3746
Marie Teilmann2935
Mikael Larsson1518
Pål Axel Olsson1318
Sverker Hultengren1316
Björn Karlsson88
Jonas Grahn57
Håkan Johansson45
Bengt Hemström55
Nils Ryrholm44
Mattias Nordlund44
Gunnar Andersson34
Torbjörn Tyler44
Roger Mattebo44
Roger Kaufmann34
Martin Andersson44
PG Utterfors23
Kaj Svahn33
Helena Lager23
Jesper Hansson23
Lena Wennersten33
Karin Nyström13
Mats Aldrin13
Hans Johansson12
Olof Barr22
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Hans Höglund11
Clas Källander11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4126.
Totalt antal arter: 2832.
Totalt antal arter med foto: 2815.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2244.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2650.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 766.
Totalt antal foton: 22311.
Arter med kännetecken: 2557.
Taxa med kännetecken: 3752.
Antal artpar angivna som lika: 4126.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4067.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 24282.
Totalt antal arter: 17964.
Totalt antal arter med foto: 7985.
Antal arter med foto av imago i naturen: 7269.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 1061.
Totalt antal foton: 87442.
Arter med kännetecken: 2680.
Taxa med kännetecken: 3893.
Antal artpar angivna som lika: 4598.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 4201.
Antal allmänna grupper: 19.
Antal privata grupper: 19.