Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714863
Sven Johansson12462839
Lars G R Nilsson4842120
Ronny Lindman8401542
Andreas Grabs10701342
Ingemar Larsson7261251
Patrik Ekfeldt6941108
Hans Karlsson514797
Magnus Unger397753
Peter Olsson399745
Stefan Lemurell570726
Stefan Kasselstrand400703
Staffan Kihl395526
Uno Unger319517
Anders Carlberg246485
Per Wahlén158354
Håkan Sandin302335
Fredrik Skeppstedt225330
Joakim Johansson208314
Jan Andersson145304
Thomas Kraft176266
Joakim Pansar68252
Sven Larsson189237
Johan Ennerfelt126234
Birgitta Andersson131228
Christer Sjögren111157
Bengt Åke Bengtsson126151
Patrik Hall101146
Ingemar Andersson125142
Martin Oomen91112
Ivan Kruys7696
Martin Sjödahl7389
Tommy Knutsson5985
Staffan Kyrk3780
Kalle Bergström6577
Ronny Kågström5173
Monika Sunhede3958
Yngve Johansson4253
Jonas Waldeck3952
Tommy Lindberg4451
Sven Birkedal2946
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3642
Gabriel Tjernberg2940
Örjan Fritz2038
Lage Bergström2337
Ola Ejdrén1732
David Andersson2532
Fredrik Ullén2227
Per Gustafsson1326
Glenn Costello1624
Pav Johnsson1922
Niclas Wahlgren1320
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Lars-Olof Grund811
Niklas Jeppsson511
Jan-Erik Malmstigen1010
Erik Hansson79
Lars-Inge Larsson59
Thomas Strid59
Robin Isaksson46
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Marianne Larsson33
Björn Karlsson33
Magnus Hallgren23
David Lundgren23
Johan Nilsson23
Veronica Budin11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2210.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 761.
Totalt antal foton: 20395.
Arter med kännetecken: 2166.
Taxa med kännetecken: 3202.
Antal artpar angivna som lika: 3507.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3217.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3320.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2704.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 889.
Totalt antal foton: 25149.
Arter med kännetecken: 2212.
Taxa med kännetecken: 3258.
Antal artpar angivna som lika: 3703.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3297.
Antal allmänna grupper: 18.
Antal privata grupper: 11.