Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714872
Sven Johansson12462835
Lars G R Nilsson4822153
Ronny Lindman8381535
Andreas Grabs10761350
Ingemar Larsson7221251
Patrik Ekfeldt6921116
Hans Karlsson515799
Magnus Unger396754
Peter Olsson399747
Stefan Kasselstrand400711
Stefan Lemurell554699
Staffan Kihl393530
Uno Unger323522
Anders Carlberg231466
Per Wahlén164373
Håkan Sandin306339
Fredrik Skeppstedt226333
Joakim Johansson207315
Jan Andersson145305
Thomas Kraft170261
Johan Ennerfelt133250
Joakim Pansar67241
Sven Larsson190239
Birgitta Andersson134232
Christer Sjögren110156
Bengt Åke Bengtsson123148
Ingemar Andersson123141
Patrik Hall95134
Martin Oomen89109
Ivan Kruys7695
Tommy Knutsson5582
Staffan Kyrk3780
Kalle Bergström6274
Martin Sjödahl6272
Ronny Kågström4971
Monika Sunhede3654
Yngve Johansson4253
Jonas Waldeck3952
Tommy Lindberg4047
Sven Birkedal2946
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3743
Örjan Fritz1937
Lage Bergström2337
Gabriel Tjernberg2434
Fredrik Ullén2126
Per Gustafsson1326
Glenn Costello1421
Pav Johnsson1720
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Niklas Jeppsson511
Niclas Wahlgren711
Lars-Olof Grund811
Jan-Erik Malmstigen1010
Erik Hansson79
Ola Ejdrén36
David Andersson66
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Lars-Inge Larsson13
Magnus Hallgren23
David Lundgren23
Marianne Larsson22
Roland Carlsson11
Fredrik Hansson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11
Veronica Budin11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2210.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2652.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 761.
Totalt antal foton: 20385.
Arter med kännetecken: 2048.
Taxa med kännetecken: 3043.
Antal artpar angivna som lika: 2939.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2859.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3291.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2674.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2660.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 883.
Totalt antal foton: 25051.
Arter med kännetecken: 2082.
Taxa med kännetecken: 3085.
Antal artpar angivna som lika: 3057.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2885.
Antal allmänna grupper: 17.
Antal privata grupper: 13.