Bidragande fotografer

 Olika arterAntal foton
Bert Gustafsson27714866
Sven Johansson12452835
Lars G R Nilsson4802093
Ronny Lindman8401540
Andreas Grabs10611334
Ingemar Larsson7261253
Patrik Ekfeldt6921107
Hans Karlsson514797
Magnus Unger395752
Peter Olsson399745
Stefan Lemurell569725
Stefan Kasselstrand400703
Staffan Kihl391522
Uno Unger320519
Anders Carlberg233460
Per Wahlén155347
Håkan Sandin302335
Fredrik Skeppstedt227333
Joakim Johansson207313
Jan Andersson146306
Thomas Kraft169257
Joakim Pansar67241
Johan Ennerfelt126237
Sven Larsson189237
Birgitta Andersson131228
Christer Sjögren111157
Bengt Åke Bengtsson123148
Ingemar Andersson124142
Patrik Hall94133
Martin Oomen89109
Ivan Kruys7495
Tommy Knutsson5884
Staffan Kyrk3780
Kalle Bergström6375
Ronny Kågström5072
Martin Sjödahl5969
Monika Sunhede3654
Yngve Johansson4253
Jonas Waldeck3952
Tommy Lindberg4047
Sven Birkedal2946
Roland Asteling3544
Lars Lagerqvist3642
Örjan Fritz1937
Lage Bergström2337
Gabriel Tjernberg2535
Fredrik Ullén2227
Per Gustafsson1326
Glenn Costello1522
Pav Johnsson1821
David Hammarberg917
Sverker Hultengren1316
Niclas Wahlgren813
Lars-Olof Grund811
Niklas Jeppsson511
Jan-Erik Malmstigen1010
Erik Hansson79
David Andersson77
Ola Ejdrén36
Lars-Inge Larsson36
Nils Ryrholm44
Bengt Hemström44
Marianne Larsson33
Björn Karlsson33
Magnus Hallgren23
David Lundgren23
Thomas Strid11
Veronica Budin11
Fredrik Hansson11
Roland Carlsson11
Clas Källander11
Jonas Grahn11
Robin Isaksson11

Blandad statistik

Fjärilar

Totalt antal taxa: 4128.
Totalt antal arter: 2830.
Totalt antal arter med foto: 2811.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2213.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2653.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 762.
Totalt antal foton: 20384.
Arter med kännetecken: 2097.
Taxa med kännetecken: 3112.
Antal artpar angivna som lika: 3032.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 2930.

Alla artgrupper

Totalt antal taxa: 5529.
Totalt antal arter: 3736.
Totalt antal arter med foto: 3291.
Antal arter med foto av imago i naturen: 2677.
Antal arter med foto av imago uppspända: 2661.
Antal arter med foto av larv eller larvmina: 884.
Totalt antal foton: 24925.
Arter med kännetecken: 2138.
Taxa med kännetecken: 3163.
Antal artpar angivna som lika: 3218.
Antal artpar angivna som lika med angiven skillnad: 3001.
Antal allmänna grupper: 17.
Antal privata grupper: 13.